ZİLE MOR SOĞANINA YURTİÇİ VE YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP
 

 

   İlçemizde son 20 yılda üretimi artan mor soğana yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep görülmektedir. Zile’nin toprak yapısı ve iklim özellikleri dikkate alındığında mor soğan üretimi için oldukça uygun bir yetiştirme alanı olduğu görünmektedir. Buna bağlı olarak son yıllarda ilçemizde üretim miktarı her geçen gün daha da artmaktadır üretilen bu soğanlar daha çok yurt dışına ihraç edilirken ülkemizde balık tüketiminin yoğun olduğu yerlerde tüketilmektedir. Balık soğanı olarak da bilinen mor soğan lezzeti ve aroması ile büyük bir beğeni toplamaktadır. Kış ayında saklanma özelliğinin iyi olması nedeni ile yıl içerisinde 7 ay süreyle tüketilebilmektedir.
   İlçemiz mor soğan üreticilerinden Kocaman Tarımdan Mehmet Kocaman’ın verdiği bilgiye göre”2016 yılı içerisinde yaklaşık olarak 5 bin ton mor soğan üretimi gerçekleştirdik ürettiğimiz bu ürünler Suudi Arabistan, Dubai ve Ürdün gibi Arap ülkelerine ihracatları yapılmaktadır. Ülkemizde daha çok balık tüketiminin olduğu İstanbul, İzmir ve Karedeniz illerinde büyük bir beğeni toplamaktadır” dedi.
   Konu hakkında bilgi veren Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel “ ilçemizde tarımın gelişmesi istihdam ve kent ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır. Özellikle tarım çeşitliliği içerisinde mor soğan gibi ürünlerin üretilmesi oldukça önemlidir. Bizler bu ürünlerin ülke genelinde tanıtımının yapılması konusunda gayret sarf etmekteyiz.’’ dedi.